Introduction to Multiplication and Division

From: $48.00 / month for 10 months

The class will focus on using 2nd grade skills to introduce Multiplication and Division using various learning strategies and application activities to learn and use 3rd grade math concepts.

Students will get to use creative skills in the different projects and hands-on activities of this class.

Clear

SKU: N/A Categories: , Tag:
Want a discount? Become a member by purchasing Annual Family Pass!

Description

The class will focus on using 2nd grade skills to introduce Multiplication and Division using various learning strategies and application activities to learn and use 3rd grade math concepts.

Students will get to use creative skills in the different projects and hands-on activities of this class.

Pricing

Paid in full: $400
Monthly $48

 

Required Materials

Items for all classes:

  • Pencil, paper or whiteboard and marker
  • Handouts

Specific items for the following classes:

  • Class 1: food items like crackers or small candies
  • Class 3: no bake cookies ingredients
  • Class 4: food items like crackers or small candies
  • Class 8: 12x 18 construction paper (white), two other colors of construction paper, markers, ruler, glue (liquid)

Additional information

Purchase Options

In Full, Monthly

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Introduction to Multiplication and Division”

Your email address will not be published. Required fields are marked *